Kad un kā stādīt rozes?
Rozes var stādīt sākot ar vēlu pavasari līdz rudenim, bet ir jāievēro daži ieteikumi.
Celofāna plēves podiņos pirmā gada audzētos stādus būtu ieteicams stadīt līdz Jāņiem. Rozes var stādīt arī vasaras vidū, tikai vajadzīgi divgadīgi vai trīsgadīgi stādi. Tiem jau būs labi attīstījusies sakņu sistēma. Tomēr rozes vislabāk stādīt rudenī, kamēr zeme vēl ir silta. Parasti stāda septembrī, tad rozes paspēj iesakņoties un nākamā gada pavasarī labi aug un bagātīgāk zied.
Rožu audzēšanai jāizvēlas saulaina un gaiša vieta, jo rozes mīl siltumu un sauli. Rozēm patīk saulainas vietas, taču dažām rožu šķirnēm dienvidu pusē būs par karstu. Rozes jāstāda no vējiem pasargātā vietā, tomēr tām ir nepieciešama arī svaiga gaisa plūsma. Rozes nemīl vēju un caurvēju. Vējš traucē rozes stāda attīstību un pārnēsā dažādas slimības.
Pirms rozes stādīšanas labi jāuzrok zeme, jāizveido pietiekami liela stādīšanas iedobe, lai rozes saknes varētu pietiekami izplesties un tām būtu pietiekami daudz vietas. Īpaša vērība ir jāpievērš rožu stādīšanas dziļumam! Rozes stāda tik dziļi, lai potējuma vieta atrastos apmēram 5 cm zem zemes. Piejaucot klāt kompostu vai kūtsmēslus, bagātina uzrakto un uzirdināto augsni, kas tiks bērta uz saknēm. Pēc bedres aizbēršanas, augsni ap stādu labi jāpiespiež, lai augsne labi sagulst starp tā saknēm. Pēc iestādīšanas rozes ir bagātīgi jāaplaista.
Lai rozes bagātīgāk ziedētu!
Sezonas laikā rozēm barošana vajadzīga trīs, četras reizes. Pirmo reizi pavasarī, kad tikko noņemts ziemas piesegums, tām vajadzīgs kompleksais mēslojums, kas bagātīgi satur slāpekli. Jūnijā, kad jau parādījušies pumpuriņi, jālieto mēslojums, kurā ir vairāk fosfora. Tādu pašu mēslojumu dod arī jūlijā, pēc pirmās noziedēšanas. Un pēdējo reizi mēslo augusta vidū ar mēslojumu, kurā pārsvarā ir kālijs. Tas palīdz rozēm sagatavoties ziemai.
Lai rozes neslimotu!
Jūlija otrajā pusē, kad naktis kļūst vēsākas, var parādīties brūnplankumainība – uz lapām parādās apaļi vai zvaigžveida brūni vai melni plankumi, un lapas pat var nobirt. Slimās lapas noteikti jāsavāc un jāsadedzina, lai neinficētu pārējas rozes. Lai no brūnplankumainības izvairītos, jau pavasarī var miglot ar kādu no vara preperātiem. Var miglot arī pirms vai pēc ziedēšanas.
Sevišķi mitrā laikā rozēm mēdz piemesties laputis. Cīņai ar laputīm var ņemt palīgā 1-2 % zaļo ziepju emulsiju. Var lietot arī kārtīgu ķīmiju, noder insekticīdi Decis vai Aktara.
Kā ieziemot rozes?
Rudenī rožu dzinumus ieteicams saīsināt apmēram uz pusi. Tievākos un vājākos dzinumus saīsina vairāk. Rožu krūmi noteikti jāaprauš ar zemi vai mulču. Arī egļu zari virs tām palīdzēs augam pārziemot. Vīteņrozes ieziemošanas procesā ir jānoliec pie zemes.